Kaziuki Wileńskie

W 1991 roku działające już w Świdwinie Towarzystwo Miłośników Wilna i Byłych Kresów Wschodnich zainicjowało jarmark kresowy zwany Kaziukami Wileńskimi, który nieprzerwanie organizowany jest do dziś corocznie w pierwszej dekadzie marca.

Impreza łączy elementy artystyczne, wystawy na zamku i w innych eksponowanych miejscach z ciekawym „wileńczukiem”, część handlowo-gastronomiczną na Hali Targowej, a od 7 lat z Zjazdem Kazimierzy. Podczas dwudniowej imprezy organizowane są aukcje na rzecz dzieci z Polskiego Domu Dziecka w Podbrodziu na Litwie.

Celem przedsięwzięcia jest ukazanie prawdziwych kart historii Polski terenów Wileńszczyzny, zapoznanie z kulturą i dorobkiem naukowym, literackim i artystycznym mieszkańców Kresów Wschodnich, z działalnością i dorobkiem Uniwersytetu Wileńskiego i sławnych Polaków, jak Joachim Lelewel, Syrokomla, Moniuszko, Piłsudski, Mickiewicz, poznanie historycznych miejsc i obiektów polskich, jak Rossa, Wzgórze Trzech Krzyży, Kościoły, Ostra Brama. Walorem szczególnym jest także wzbogacenie współczesnej kultury polskiej o dobre historyczne patriotyczne doświadczenia kultury kresowej, jak odpustowy jarmark związany z oddawaniem czci Świętemu Kazimierzowi. W tym celu zaangażowane są dzieci przedszkolne, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, stowarzyszenia np. emeryckie, diabetyków – wszystkie działania podejmowane we współpracy ze Świdwińskim Ośrodkiem Kultury. Stoiska handlowe, zespoły artystyczne, Kazimiery i Kazimierze przybywają do Świdwina z terenu całej Polski, np. Biały Dunajec, Białystok, Bydgoszcz, Brzeg k/Wrocławia, Kalisz, Poznań, Szczecin, Koszalin, Gdańsk, Międzyzdroje, Toruń, Piła, Darłówko, Serniki Lubelskie, Wałcz, Czaplinek, stoiska z Litwy. Świętowanie kończy się mszą świętą z oprawą kresową, z aktywnym udziałem członków Towarzystwa w kościele mariackim.

W ostatnich latach inauguracja i prowadzenie imprezy uświetnia też orszak bractwa rycerskiego z wystrzałami z hakownic i bombard, a solenizanci – stają do turnieju strzelania z łuku i z kuszy o tytuł Damy i Woja Zamku Świdwińskiego. Patronat nad imprezą dzierży Burmistrz Świdwina, przy wydatnej pomocy i współpracy ze Starostwem Świdwińskim. Organizatorką pierwszych edycji Kaziuków była Janina Mieczkowska-Kostulska, a od 1997 roku głównym organizatorem jest Anna Teresińska – prezes Towarzystwa.

Dostępność