Świdwiński Chór Kameralny „Sonores”

Wizytówkę miasta i zamku stanowi Świdwiński Chór Kameralny „Sonores”. Rozpoczął on swoją działalność przy Świdwińskim Ośrodku Kultury w lutym 2006 roku. Jest chórem amatorskim, zrzeszającym mieszkańców Świdwina, przedstawicieli różnych profesji – prawdziwych pasjonatów szlachetnej sztuki chóralnej. Kształt organizacyjny i artystyczny nadał Bolesław Kurek – założyciel Chóru, dyrygent, aranżer, nauczyciel emisji głosu, autor opracowań wielu pozycji repertuarowych. Jest również autorem hejnału miejskiego.

Od początku istnienia „Sonores” spełnia misję rozsławiania swojego ukochanego miasta, objęty jest honorowym patronatem 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie.

Repertuar Chóru obejmuje szerokie spektrum: od muzyki dawnej do współczesnej, utwory różnych stylów i epok. Chór odnosi wiele sukcesów w kraju i za granicą.

W 2008 roku zdobył nagrodę Grand Prix Festiwalu „Cantate Domino” im. Jana Pawła II w Koszalinie. W 2010 roku Świdwiński Chór Kameralny „Sonores” odebrał prestiżową Nagrodę Główną w dziedzinie kultury i sztuki „Talent Roku” Województwa Zachodniopomorskiego. W 2012 roku otrzymał Srebrny Dyplom na Festiwalu Muzyki Chóralnej „Mater Miseri Cordia” w Ząbkach koło Warszawy. W roku 2014 kolejny sukces Chóru w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Ejszyszkach koło Wilna na Litwie – „Brązowa Wstęga Solczy”. W 2015 roku „Sonores” „wyśpiewał” Brązowy Dyplom w I Bałtyckim Konkursie Chórów „Pomerania Cantat” Koszalin-Słupsk 2015, który odbył się w filharmonii koszalińskiej.

Chór wpisuje się corocznie w kalendarz działalności i spotkań kulturalnych Świdwińskiego Ośrodka Kultuy dając oprawę imprez organizowanych przez różnorodne instytucje i stowarzyszenia, a także uświetnia ważne wydarzenia w mieście.

W 2016 roku Świdwiński Chór Kameralny „Sonores” obchodzić będzie Jubileusz 10-lecia działalności artystycznej.

Próby chóru odbywają się w poniedziałki i środy w godzinach 17:00-20:00 w sali rycerskiej.

Dostępność