Wystawa prac Franciszka Starowieyskiego

Świdwiński Ośrodek Kultury zaprasza na wyjątkową wystawę prac Franciszka Starowiejskiego, która potrwa do 20 maja 2024 r.

O artyście:

Franciszek Starowieyski był znanym polskim artystą, który urodził się 8 lipca 1930 roku i zmarł 23 lutego 2009 roku. Był znaczącą postacią w polskiej sztuce, szczególnie ceniony za swoje prace w dziedzinie plakatu i malarstwa.

Starowieyski znany był przede wszystkim z tworzenia plakatów teatralnych i filmowych, które cechowały się wyjątkowym stylem – często surrealnym i pełnym fantazji. Jego prace charakteryzowały się złożonymi kompozycjami, bogatym użyciem kolorów i unikalnym połączeniem elementów realistycznych z fantastycznymi.

Oprócz plakatów, Franciszek Starowieyski zajmował się również malarstwem, rysunkiem oraz scenografią. W jego twórczości często pojawiały się motywy ciała ludzkiego, erotyzmu oraz przemijania, a inspirację czerpał zarówno z historii sztuki, jak i literatury.

Starowieyski był również pionierem performance art w Polsce. Jego działania w tym obszarze często łączyły sztuki wizualne z teatralnymi.

Za swoją działalność artystyczną był wielokrotnie nagradzany i doceniany zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Był laureatem wielu prestiżowych nagród, w tym Grand Prix na Biennale Sztuki Współczesnej w Saô Paulo (1973), Grand Prix za plakat filmowy na festiwalu w Cannes (1974), Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu w Paryżu (1975), Annual Key Award gazety Hollywood Reporter (1975–1976), a także nagród na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie i na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago (1979–1982).

W 1994 roku otrzymał Nagrodę „Złotej Maski” za scenografię do spektaklu “Ubu Król czyli Polacy” Krzysztofa Pendereckiego w Teatrze Wielkim w Łodzi, a w 2004 roku Nagrodę Ministra Kultury w dziedzinie sztuk plastycznych. W 2005 roku został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Jego prace były wystawiane w galeriach i muzeach na całym świecie, w tym w Polsce, Austrii, Belgii, Francji, Holandii, Kanadzie, Szwajcarii, USA, Włoszech i innych krajach.

Franciszek Starowieyski zmarł w 2009 roku i został pochowany na cmentarzu w podwarszawskich Laskach.

Może Ci się spodobać

Dzień Dziecka – 1.06.2024 r.

Godziny zwiedzania zamku podczas Nocy Muzeów 18.05.2024 r.

Noc Muzeów – 18.05.2024 r.

XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 2024 r. – filmik promocyjny

Dostępność