Koncert „Wieczór z Mozartem” – 9.07.2022

9 lipca 2022 roku zapraszamy na koncert „Wieczór z Mozartem”. Naszymi gośćmi będą: Antonio Garcia Egea (skrzypce) Emanuel Salvador (skrzypce) oraz Baltic Neopolis Orchestra.


Wstęp na koncert będzie bezpłatny.

Antonio Garcia Egea
Uznawany za jednego z najważniejszych hiszpańskich skrzypków swojego pokolenia, Antonio García (1989) koncertował m.in. w Chinach, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Włoszech, Francji, Austrii, Hiszpanii i na Litwie. Ukończył Konserwatorium w Murcji pod kierunkiem Concepción Fernández, Vicente Cobacho i Joaquína Palomaresa. Studia kontynuował na prestiżowym Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu, w Królewskim Konserwatorium w Brukseli oraz w Wiedniu u prof. Borisa Kuschnira. Od tego czasu zdobywał pierwsze nagrody w konkursach Molina de Segura,
Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Młodzieżowych oraz ogólnopolskim konkursie dla młodych wykonawców „Ciudad de Xátiva”, w którym otrzymał również stypendium konkursowe. Został również wyróżniony przez Murcia Pro Music Association jako „Pro Muzyk Roku 2012” za karierę jako muzyk w dziedzinie muzyki solowej i muzyki kameralnej oraz otrzymał stypendium 2012 z Fundacji Galindo de Calasparra.

Wraz z rozwojem kariery koncertowej i pedagogicznej, Antonio rozwijał się również jako muzyk orkiestrowy, grając przez 5 sezonów w prestiżowej Orquesta de la Comunidad Valenciana del Palau de les Arts Reina Sofía, współprowadzonej przez Lorina Maazela i Zubina Mehtę. Niedawno objął stanowisko profesora skrzypiec w Wyższym Konserwatorium Muzycznym w Murcji. Ponadto jest gościnnym koncertmistrzem Orkiestry Symfonicznej Regionu Murcia. Artysta zajmuje się także organizacją wielkich festiwali muzyki kameralnej.

Emanuel Salvador
Został o pisany przez Strad Magazine jako jeden z najlepszych portugalskich skrzypków swojego pokolenia. Występował jako solista, kameralista i koncertmistrz na wielu światowych scenach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Kazachstanie, Chinach, Japonii, Portugalii, Holandii, Meksyku, Turcji, Hiszpanii, Włoszech i Niemczech. Jest zwycięzcą i laureatem takich konkursów, jak: Isolde Menges (RCM), Beckenham Festival, Barbirolli Memorial, Wolfson Foundation, Jovens Musicos, Julio Cardona. W 2005 roku ukończył Guildhall School of Music and Drama oraz Royal College of Music w Londynie. Jako solista i koncertmistrz koncertował z takimi orkiestrami, jak: Orquesta Nacional de Espana, Brasil National Orchestra, Seoul Classical Players, Adana Philharmonic, Monterrey Symphony Orchestra, Krasnojarsk Symphony, Orquestra de Norte, Classica da Madeira. Jest założycielem i liderem Guimarães String Quartet w Portugalii, z którym regularnie koncertuje w Europie i Azji.

Od 2005 do 2015 roku był koncertmistrzem Orquestra do Norte w Portugalii. Do sukcesów muzyka należą wysoko oceniane przez krytyków nagrania płytowe oraz prowadzenie kursów mistrzowskich na całym świecie. Ma na swoim koncie liczne prestiżowe trasy koncertowe po Azji Południowo Wschodniej, Chinach, Japonii, czy w Stanach Zjednoczonych.

Baltic Neopolis Orchestra
Tożsamość artystyczną BNO kształtował szereg osobowości muzycznych, z których największy wpływ na zespół wywarł światowej sławy skrzypek i koncertmistrz Vasko Vassilev – dyrektor artystyczny zespołu od 2015 roku. Zespół zdobył szerokie uznanie słuchaczy i krytyki występując w salach koncertowych w Europie i Azji, m.in w Niemczech, Francji, Czechach, Estonii, Chorwacji, Grecji, Hiszpanii, Norwegii, Malezji, Japonii, Singapurze, Laosie, Kambodży, na Filipinach. Orkiestrą Baltic Neopolis na co dzień kieruje altowiolistka Emilia Goch Salvador. Dzięki jej staraniom w składzie zespołu znaleźli się najlepsi polscy instrumentaliści, uczestniczący ogólnopolskich i międzynarodowych projektach muzycznych.

Oprócz regularnej pracy nad światowym repertuarem kameralnym, muzycy chętnie biorą udział w projektach awangardowych. Doceniana w Polsce, Europie i na świecie BNO wciąż szuka nowych pól muzycznych inspiracji. Regularnie współpracuje z cenionymi kompozytorami i artystami, m.in.: Danielem Stabrawą, koncertmistrzem i solistą Filhamonii Berlińskiej, Agatą Szymczewską – słynną solistką i kameralistką, Tomaszem Tomaszewskim, koncertmistrzem Deutsche Oper w Berlinie; Maratem Bisengalievem, skrzypkiem i dyrektorem artystycznym orkiestry symfonicznej w Indiach; Marią Machowską, koncertmistrzem Filharmonii Narodowej; Danielem Rowlandem, liderem Brodsky String Quartet; Marcelo Nisinmanem, bandoneonistą okrzykniętym następcą Astora Piazzoli; Carmine Lauri, koncertmistrzem London Symphony Orchestra; Adamem Bałdychem, najlepszym polskim skrzypkiem jazzowym młodego pokolenia czy kompozytorami, Mikołajem Góreckim, Hanną Kulenty oraz Pawłem Łukaszewskim, laureatem 7 Fryderyków.

Baltic Neopolis Orchestra – Wieczór z Mozartem

Może Ci się spodobać

Nowa odsłona kampanii „Mała Książka – Wielki Człowiek” już w naszej bibliotece!

FUNDACJA WOŚP ZAREJESTROWAŁA SZTAB W ŚWIDWINIE

Konkurs poetycki dla dzieci i młodzieży

Setki nowości w bibliotece

Dostępność